Bingöl’ün Yayladere ilçesinde topraklar 40 yıl sonra ekildi.

Jandarma ve Polis Ekipleri Doğaya Yem Bıraktı Jandarma ve Polis Ekipleri Doğaya Yem Bıraktı

Bingöl’ün Yayladere ilçesinde topraklar 40 yıl sonra ekildi. Yayladere ilçesinden göç ederek çeşitli illere yerleşen ilçe sakinleri ilçe belediyesinin desteğiyle son yıllarda köylerine göç ederek 40 aradan sonra organik tarım üretimine başladı.

Belediye Başkanı Sabri Akyürek belediyenin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada;

“Ülke olarak zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde Yayladere Belediyesinin ve doğdukları topraklara gönül vermiş̧ memleket sevdası olan yoldaşların öncülügünde kırk yıldır ekilmeyen toprakların can verip durağan tarıma ve daha sonrada hayvancılık potansiyelini hayata geçirmeye dair ilk adımlarımızı atıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı Üretime katmak, teşvik etmek, ekonomik hareketliliği sağlamak nüfusun artışına destek olmak en önemlisi yıllardır ekilmeyen toprağın avantajını kullanarak organik tarımı hayata geçırip Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtıp tercih edilebilir kaliteli üretim yapmak. İlerleyen süreçlerde üretim Kooperatifleri ve Birlikler çatısında buluşmak en büyük hedefimiz olacaktır. Bu bağlamda basta tüm kamu kurum kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve siz değerli halkımıza kapımızın açık olduğunu bildirir şuana kadar emeği geçen tüm gönül dostlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ederiz. Yayladere’miz için hep beraber yapacak çok işimiz, yürüyecek çok yolumuz var.” dedi.

İlçenin farklı yerlerinde Kuru Fasulye, Ceviz, Organik Kurutulmuş̧ Meyve, Patates, kuru Soğan, Nohut ve Arıcılık faaliyetleri başladı. HABER MERKEZİ