Önceki akşam 5.7'lik depremi yaşayan Bingöl Karlıova, dün sabah da 5.6'yla sarsıldı. Uzmanlar, bölgede 7 büyüklüğündeki depreme karşı hazırlıklı olunması için uyarıda bulundu.

Bingöl Karlıova’da önceki gün saat 17.24’te yaşanan 5.7’lik depremin şoku atlatılmadan dün saat 09.10’da 5.6 büyüklüğünde başka bir sarsıntı yaşandı. Kaynarpınar Köyü yakınlarında 7 km derinlikteki deprem, Elazığ ve Erzurum’da kuvvetli hissedildi. Can kaybı yaşanmazken, vatandaşlar paniğe kapıldı. Karlıova, Adaklı ve Kiğı ilçelerindeki bazı köy evleri hasar gördü.

18 SAATTE 245 ARTÇI

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, önceki gün yaşanan 5.7’lik depremden sonra 18 saat boyunca 245 sarsıntı kaydetti. Artçıların 10 gün süreceği öğrenildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı 60 kişilik ekip hasar tespitine başladı.

22 YARALI TABURCU

İçişleri Bakanlığı’na bağlı AFAD, 5.7’lik depremde yaralanan 26 kişiden 22’sinin taburcu edildiği, 4’ünün ise tedavisinin sürdüğü bildirdi. Acil ihtiyaçların karşılanması için de Bingöl Valiliği emrine 500 bin TL ödenek gönderildi.

KORKUTAN UYARI!

KGK: Yasaya Son Şekli Konsensüsle Verilmeli KGK: Yasaya Son Şekli Konsensüsle Verilmeli

Prof. Dr. Okan Tüysüz: “Erzincan ile Karlıova arasındaki Yedisu Fayı kırılırsa 7.2’lik deprem üretir. Önemli stres birikti. Doğu Anadolu Fayı 150 yıldır suskun. Aynı tehlike Marmara için de var. Marmara Bölgesi’nde bugün 7’lik deprem olsa sürpriz olmaz.”

Prof. Dr. Naci Görür: “Biz Erzincan-Karlıova Yedisu Fay Hattı’nda deprem bekliyorduk. Kuzey Anadolu Fayı üzerinde, Erzincan ile Karlıova arasında oldu. Beklediğimiz depremi öne çekti. Alarm veriyorum, bu noktada 7 büyüklüğünde bir deprem olabilir.”

Prof. Dr. Osman Bektaş: “Karlıova; Kuzey Anadolu ile Doğu Anadolu faylarının kesişme noktası. 24 Ocak’taki Sivrice depremi Karlıova’nın gecikmiş tetikleyicisidir. Erzincan-Karlıova arasında 75 km sismik boşluk var, sürekli enerji üretiyor.”

Prof. Dr. Mustafa Yıldırım: “Fay parça parça kırılıyor. Temmuz ayında da bölgede 5.5’lik deprem bekliyorum”. (EMRE ÖZTÜRK – GÜRKAN ATA AKŞAM GAZETESİ)