20 Haziran 2000 yılında aile büyükleri tarafından derneğin kurulduğunu dile getiren Başkan Yılmaz Araç, “Derneğimiz 19. Yılını doldurmanın heyecanı içerisinde. Kişi, aile ve aşiret farkı gözetmeksizin Bingöl ilimizde faaliyetlerini yürüten Tavz-Der'imiz; ciddi çalışmalarda bulunmuş Bölge ve Ülke'de saygın bir STK olmuştur. Irk, Dil ve Mezhep ayrımı gözetmeksizin Türkiye de çalışmalarını sürdüren derneğimiz; bir yardım kuruluşu olmanın yanı sıra Eğitim, Sosyal ve Kültürel anlamda da ciddi hizmetlere imza atmıştır ve atacaktır inşallah” dedi.

 

Derneğin 19. yılında bir dizi açıklamalarda bulunan Başkan Araç; spor, yazılı Yayım (Dergi, Stratejik Raporlar vb.), Kültürel çalışmalar ve emeği takdire yönelik faaliyetlerle somut çıktılar bırakan Tavz-Der’in daha farklı projelerle de yoluna devam edeceğinin altını çizdi.

 

Araç, “Bu vesileyle kuruluşundan günümüze Gönüller inşa eden Bingöl Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği'mize Başkanlık yapmış, yönetim kurullarında görev almış, üye olmuş, Genel kurulunda bulunmuş; Eğitim, Gençlik, Kadın ve İlim İrşad Derneğimizde görev almış herkese, yüreği emeği kadar temiz olan Aile bireylerimize teşekkür ediyoruz. Tavz Derneğimize, Ailemiz, Bingöl ilimiz ve Ülkemize hizmete devam edecektir. Derneğimize desteklerinden ötürü Tavz Ailesine, komşu ailelere ve Bütün Bingöl halkına teşekkür ediyoruz” dedi.