Bingöl’de yaşanan su sıkıntısına uzun süredir çözüm bulunamaması mahalle sakinlerinin ardından esnafında tepkisine neden oldu. Dükkânında su akmadığını söyleyen esnaf, bidonlarla dükkânına su taşıdığını söyledi.

Bingöl’de yaşanan su sıkıntısıyla ilgili şikâyetler her geçen gün artıyor. Yenimahalle ve Mirzan gibi yüksek rakımlı mahallerin ardından Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi TOKİ konutları ve Kültür Mahallesi sakinleri su sıkıntılarını dile getirmiş, Bingöl Belediyesine defalarca durumu iletmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını söylemişlerdi.

Mahallerdeki su sıkıntılarının ardın çarşı esnafı da su sıkıntısı yaşadıklarını dile getirerek, Bingöl’ün su yönetimi konusunda doksanlı yıllara geri döndüğünü söylediler. Dükkânına kovalarla su taşımak zorunda kaldığını söyleyen bir esnaf, “Yaklaşık iki aydır dükkânımda su akmıyor, Dörtyol’da Bingöl’ün merkezi sayılacak bir yerde berberlik yapıyorum. Dükkânıma kovalarla su taşıyorum, müşterilerim bu durumdan çok rahatsız. Bingöl Belediyesinin bu sorunu bir an çözmeli, yetkililerin sesimizi duymasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

Gündüz saatlerinde yaşanan su kesintileri en fazla ev kadınlarını mağdur ediyor. İlgililerin kronikleşen su sorununa duyarsız kalmamalarını isteyen vatandaşlar, Bingöl Belediyesi başta olmak üzere yetkililerden yardım istedi.

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada yaşanan kuraklığın Bingöl’ün içme suyunu yüzde 32 oranında azalttığını söylemiş, suyun çok daha tasarruflu kullanılması yönünde vatandaşlara çağrıda bulunmuştu.

Bingöl Belediyesinden daha önce yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

JASAT'tan Muhtarlara Seminer JASAT'tan Muhtarlara Seminer

“Meteoroloji Genel Müdürlüğünün ‘2021 Yılı Nisan Ayı Alansal Yağış Raporu’na göre, Doğu Anadolu Bölgesinde yağış miktarı yüzde 75 oranında azaldı. Mayıs ayı ortalama sıcaklıkları raporuna göre ise son 50 yılın en sıcak mayıs ayı yaşandı. İlimiz haritada ‘Şiddetli Kuraklık’ olarak işaretlendi. Bu yıl her zamankinden daha fazla su kaynaklarımızı korumaya, her zamankinden daha fazla tasarruf etmeye ihtiyacımız var. İçme ve kullanma suyunun tasarruflu kullanılması amacıyla vatandaşlarımızın, musluk başlarına su tasarruf aparatları takması, tuvalet rezervuarlarının tasarruflu rezervuarlarla değiştirilmesi, duş sürelerini kısaltmaları, diş fırçalarken, tıraş olurken muslukların kapatılması gibi birçok klasik tasarruflu kullanımı sağlayacak yöntemler kuraklığın etkisini hafifletebilecektir.”

Bingöl’ün de kuraklıktan ciddi boyutta etkilendiği vurgulanan açıklamada, su seviyelerini korumak için hafta içi ve hafta sonu planlı kesintilerin yapılacağı bildirilmişti. (HABER MERKEZİ)