Pilot Üniversite, KUSİ (Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği) gibi projelerde de koordinatörlük görevi yürüten Prof. Dr. Solmaz, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevine getirildi. Pek çok projeyi başarıyla sırtlayan Prof. Dr. Solmaz, bilimsel başarılarıyla da sürekli adından söz ettiren bir isim. Daha önce Türkiye'nin en prestijli bilim ödülü olarak kabul edilen ve Türkiye'de bilimin Nobeli olarak görülen TÜBİTAK ödülünü ilk defa Bingöl'e kazandırdı.

RAMAZAN SOLMAZ KİMDİR

Prof. Dr Ramazan Solmaz,1979 yılında Bingöl’ün Genç İlçesine bağlı Servi Beldesi’nde doğmuştur. Evli ve 2 çocuk babasıdır. 2002 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlayan Solmaz, 2009 yılında Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’ne Yardımcı Doçent olarak atanmış olup, 2012 yılında Doçent Ünvanı almıştır. 2012-2013 yılları arasında Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevini de yürüten Prof. Dr. Solmaz Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü ve Merkezi Laboratuar Koordinatörlüğünü yaptı.

Malzemelerin dayanımı ve malzeme bilimi, yenilenebilir enerji kaynakları, piller, yakıt pilleri ve iletken polimerler alanlarında çalışmalar yapmaktadır. Malzeme alanında dünya bilimine yapmış olduğu katkılar dolayısı ile 2012 yılında Türkiye Korozyon Derneği Yönetim Kurulu tarafından KURT SCHWABE ödülüne Türkiye adayı olarak gösterilen Prof. Dr. Solmaz ödülü kazanan dünyada 5’nci, Türkiye’de ilk bilim insanı olmuştur.

2013 yılı itibarı ile uluslararası hakemli dergilerde (SCI) yayımlanmış 36, ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan 40 adet bildirisi mevcuttur. 11 adet bilimsel projede görev almıştır. Çok iyi derecede İngilizce bilmekte olup 2013 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde Brown Unversity’denanomalzemeler üzerinde çalışmalar yapmıştır.

Uluslararası düzeyde International Journal of HydrogenEnergy, ISRN Corrosion, International Journal of Corrosion, Journal of MaterialsandEnvironmentalScience bilimsel dergilerde editör olarak görev almaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan International Journal of HydrogenEnergy dergisi alanında dünyanın en iyi dergisi olup A sınıfı dergi katagorisindedir. Bununla birlikte uluslararası düzeyde seçkin 36 farklı dergide hakem olarak görev almaktadır. Uluslararası düzeyde ElectrochimicaActa Top CitedArticle Ödülü, ColloidsandSurfaces A: PhysicochemicalandEngineeringAspects Top Cited Author Ödülü, Bingöl Üniversitesi 2010 ve 2011 Yılı (Birincilik) Akademik Personel Bilimsel Etkinlik Ödülü, Türkiye Korozyon Derneği Hizmet Ödülü ve 27 adet TÜBİTAK Bilimsel Yayın Teşvik Ödülü alan Dr. Solmaz, bir dönem Bingöl Üniversitesi Genel Sekreterlik görevini de yürütmüştü.