Şeyh Said kıyamının 90. yılı münasebetiyle konuşan Bingöl’ün tanınmış âlimlerden M. Sahap Aras, Şeyh Said Efendinin İslam dini için kıyam ettiğini söyledi.

Şeyh Said kıyamının 90. yılı münasebetiyle konuştuğumuz Bingöl’ün tanınmış âlimlerden M. Sahap Aras, Şeyh Said'in İslam dininin ihyası için kıyam ettiğini vurgulayarak, “Başka herhangi bir dünyevi çıkar için değildi. Kendi şan şöhretini ön planda tutmak gayesiyle değil, sırf Allah için küfre baş kaldırmıştı." dedi.

Şeyh Said Efendinin kıyamında ve hareketinde İslam dini dışında herhangi bir gayesinin olmadığını ifade eden Aras, "Şeyh Said'in İslam için ayağa kalkıp küfre ve efendilerine baş kaldırması doğru ve yerinde bir harekettir. Şeyh Said Efendi, şeriat kanunlarını ortadan kaldıranlara karşı tavır göstermiş ve kıyam etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Şeyh Said'in yaptığı mücadele sonucunda şehit edildiğini belirten Aras, “Kıyamet gününde Allah'u Teâlâ onu ve arkadaşlarını Hz Hamza ve tüm şehitlerle beraber haşredecektir. Aynı bayrak altında bir araya geleceklerdir. Bu konuda inancımız tamdır.” dedi.

“Dini Muhammed (sav) ayaklar altındayken, ben yerimde oturamam”

Şeyh Said Efendi'nin kıyam ettiği zaman çevresinde bulunan bazı kişilerin, onu engellemeye çalıştığını vurgulayan Aras, “Tüm engellemelere karşı Şeyh Said Efendi, 'Dini Muhammed (sav) ayaklar altındayken, ben yerimde oturamam, ne olursa olsun Allah için kıyam etmemiz gerekir." diye konuştu.

“Şeyh Said’in küfre karşı duruşu, Hz. Hüseyin kıyamına benziyor”

Şeyh Said Efendi'nin kıyamı ve küfre karşı duruşunun, aynen Hz. Hüseyin'in kıyamına benzediğini belirten Arac, "O mübarek şahsiyetler bizler için önderdirler. Bizlerin bugün onların açtığı çığırda yürümemiz gerekiyor. Onların tek gayesi vardı; o da Allah'ın dinini yeryüzünde hâkim kılmaktı. Herhangi bir dünya endişeleri yoktu. Böyle bir düşünceye de sahip değillerdi.

“Kur'an ve Hz Muhammed (sav) bizim için hayat nizamıdır”

Bizim Rehberimiz Kuran-ı Kerim, önderimiz Hz Muhammed'dir. Kuran ve Hz Muhammed (sav) bizim için hayat nizamıdır. Onların emir ve yasaklarına uyarız. Her konuda ölçümüz onlardır. Bizler de ona göre hareket etmemiz lazım. Kur'an-ı Kerim ve Hz Muhammed'e (sav) uyduğumuz müddetçe dünya ve ahiret hayatını kazanmış oluruz.” şeklinde konuştu.

“Bazıları Şeyh Said Efendi'yi kendi çirkin gayelerine alet ediyor”

Günümüzde bazı Sosyalist ve Komünist kesimlerin Şeyh Said Efendi gibi İslam için kıyam etmiş şahsiyetleri kendi çirkin gayelerine alet ettiğinin altını çizen Aras, “Şeyh Said Efendimizin tek bir gayesi vardı; İslam dini için kıyam etti ve yine bu uğurda canını ve malını feda etti." dedi.