Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, vatandaşların haksız fiyat artışlarına ilişkin başvurularını daha kolay ve hızlı yapabilecekleri "Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulaması"nın hayata geçirildiğini bildirdi. Döviz kurlarındaki yükselişi bahane ederek, bundan etkilenmediği halde mal ve hizmetlerinde fiyat artışına giden işletmelere karşı çeşitli önlemler aldıklarını belirten Pekcan, 81 ilde gerçekleştirdikleri denetimlerde 5 bin 981 firmada toplam 82 bin 660 ürünün denetlendiğini, 382 firmanın toplam 6 bin 446 ürünüyle ilgili haksız fiyat artışı tespiti için inceleme başlattıklarını dile getirdi. Fahiş fiyat artışlarına ilişkin Alo 175 Tüketici Danışma Hattı çağrı merkezine, bakanlığa, CİMER ve AKİM'e çok sayıda başvuru yapıldığına işaret eden Bakan Pekcan, tüketicilerin şikayetlerini daha kolay ve hızlı ulaştırabilmeleri amacıyla kullanıcı dostu bir uygulama geliştirdiklerini aktardı.

TEK TIKLA ŞİKAYET

Faaliyete başlayan proje ile ilgili bilgiler veren Ruhsar Pekcan, “Bakanlık olarak, vatandaşlarımızın haksız fiyat artışlarına ilişkin başvurularını daha kolay ve hızlı yapabilecekleri Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi (HFA-Bildirim) Mobil Uygulaması'nı hayata geçirdik. Tüketicilerimiz HFA-Bildirim uygulamasını mobil cihazlarına ücretsiz indirebilecek ve bu konuda yaşadıkları sorunları kolaylıkla Bakanlığımıza iletebilecekler. Ticaret Bakanlığınca şikayetlere ilişkin gerekli işlemler hızlı ve etkili şekilde gerçekleştirilecek" dedi.

FOTOĞRAF YÜKLENEBİLECEK

Vatandaşlar ihbar sistemini telefonlarındaki sanal market uygulamasından indirebilecek. Mobil uygulama üzerinden şikayete konu işletme ile ürüne ilişkin bilgileri girilebilecek. Ayrıca fotoğrafı da çekip sisteme yükleyebilecek. YENİŞAFAK