Bingöl’de hastanelere; bulantı, kusma ve ishal şikâyetleri ile giden hasta sayısı arttı. Salgın öncesi Belediye, vatandaşlara su depolarının temizlenmesi konusunda uyarıda bulunmuştu.

‘Ameliyat Sonrası Görmüyor, Konuşamıyor, Yürüyemiyor’ ‘Ameliyat Sonrası Görmüyor, Konuşamıyor, Yürüyemiyor’

Son günlerde Bingöl’de hastanelere; bulantı, kusma ve ishal şikâyetleri ile giden hasta sayısı arttı. İshal vakalarındaki artışın mevsimsel düzeyde beklenenin üstünde olduğu görülürken, artan vakaların nedeni merak ediliyor. İshal vakalarındaki artışın nedenin ‘şebeke suyu’ kaynaklı olduğu söylentileri yayılsa da, salgın öncesi Bingöl Belediyesi vatandaşlara su depolarının temizlenmesi konusunda uyarıda bulunmuştu.

Özellikle yaz aylarında depolardaki bakterilerin hastalıklara davetiye çıkardığı yönünde uyarıların yapıldığı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“Dezenfektesi yapılmayan su depoları, insan sağlığını tehdit eden bakteri yuvası haline gelmiş bir durumdadır. Özellikle yaz aylarında bu bakteriler daha da çoğalarak hastalıklara davetiye çıkarıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından apartman ve iş yerlerindeki depoların yılda iki kez temizletilmesi gerektiği belirtiliyor. Güvenli bir kapağı olmayan ve uzun süre dezenfektesi yapılmayan su depoları insan sağlığı açısından çok büyük tehlike oluşturmaktadır.” (HABER MERKEZİ)