Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (BİNTSO) heyeti, Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilen “AnugaFoodTec” Gıda Makinaları Fuarı’na katıldı.

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (BİNTSO) heyeti, geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilen “AnugaFoodTec” Gıda Makinaları Fuarı’na katıldı. Geziye Bingöl TSO Yönetim Kurulu üyesi M. Sait Kolak, Akademik Danışman Doç. Dr. Alaaddin Yüksel ve Genel Sekreter Dr. Hakan Başbozkurt organizasyonunda Selahattin Burkay, Hüsamettin Hasanoğlu, İsmail Baylas, Haluk Değirmenci, Ahmet Sünbül, Yahya Çelik ve İsmail Ayaz’dan oluşan 10 kişilik bir heyetle katılım gerçekleştirildi.

İş gezisi kapsamında gıda imalatçılarının mutlaka gidip görmeleri gereken Köln AnugaFoodTec fuar katılımının yanı sıra, Ege Türk Fabrika ziyareti, Köln ve Düsseldorf Toptancılar Sitesi, Düsseldorf Ticaret ve Sanayi Odası ve T.C. Dusseldorf Ticari Ataşeliği toplantıları, Düsseldorf Toptancılar Hali ziyareti gerçekleştirildi.

Geziye katılan Sait Kolak “AnugaFoodTec fuarında gıda üretiminde kullanılan tüm makine, teçhizat, fabrika kurulum teknolojileri, ambalaj makinaları sergileniyordu. Anuga fuarı özellikle gıda imalatı yapan üretici firmalarının mutlaka görmeleri gereken bir fuar” dedi. Geziye katılan diğer katılımcıların ortak fikir olarak “Kurumsal ve uluslararası örnek bir gıda fabrikası nasıl olduğunu görmek isteyenler Türk menşeli Köln’de bulunan EGETÜRK fabrikasını mutlaka gezmelidir” beyan ettiler. İlimize toptancılar ve gıda halinin tekrar kurulması Bingöl’ün sıcak gündemi olması münasebetiyle Köln ve Düsseldorf Toptancılar sitesini ziyaret eden heyet “Gece 0.00 ile sabah 10.00 arasında çalışan gıda toptancılar sitesi her bakımdan örnek alınabilecek altyapıya sahip olup Bingöl için rol model alınacak mahiyettedir” şeklinde görüşlerini belirttiler.

Oda Akademik danışmanımız Doç Dr. Alaaddin Yüksel’in Bingöl Üniversitesi ve Bingöl TSO ortaklığında koordine ettiği Avrupa Birliği KA2 Stratejik Ortaklık Proje hazırlığı kapsamında gerekli görüşmeler yapıldı. Akabinde Türkiye dönüşünde “InnovativeApproaches on RenewableEnergy: Solar Energy” başlıklı KA2 projesi Avrupa Birliğine sunuldu.

Bingöl TSO olarak ikincisi düzenlenen Almanya İş gezisinde Düsseldorf Ticaret ve Sanayi Odası ile karşılıklı iş imkânlarının görüşüldüğü toplantıyla birlikte Düsseldorf Ticaret ve Sanayi Odası ve Bingöl TSO arasında sıcak ilişkiler kuruldu. Toplantı sonrası Düsseldorf Ticari Ataşemizi ziyaret eden heyet, burada Almanya’daki Türk yatırımcıları ve yatırım fırsatları hakkında bilgi aldı. Ayrıca Köln ve Duesseldorf’taki Bingöllü işadamlarımızla Bingöl iline yapılabilecek yatırımlar konusunda bilgi alış verişinde bulunan işadamları, 28. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresine katılmak vesilesi ile Avrupa’da bulunan Bingöl Belediye Başkanımız Yücel BARAKAZİ ve hemşerilerimiz ile bir araya gelerek güzel ve verimli görüşmelerde bulunan heyet, güzel hatıralar ve değerli tecrübelerle Bingöl’e geri döndü.