Meteoroloji hava tahminlerine göre ilimizde hafta içi sıcaklıkların 35-37 derecelerde seyretmesi bekleniliyor. Dünya Meteoroloji Örgütü'nün (WMO) İklim İzleme ve Politikalar Departmanı Müdürü Dr. Omar Baddour, "Sera gazı yoğunluğunun küresel sıcaklıkları artırmasıyla, sıcak hava dalgaları daha sık ve yoğun şekilde görülüyor" yorumunu yaptı.

Bingöl’de sıcak hava dalgası etkisini sürdürmeye devam ediyor. Meteoroloji hava tahminlerine göre hafta içi sıcaklığın 35-37 derecelerde seyretmesi bekleniliyor.

TEMMUZ AYI VERİLERİ

Meteoroloji genel müdürlüğü 1961-2020 Ölçüm Periyodları verilerine göre ilimizde Temmuz ayında en yüksek sıcaklık 20 Temmuz 1990’da 42.0 derece olarak ölçülürken, en düşük sıcaklık 11 Temmuz 1992’de 8.8 derece olarak ölçüldü.

SICAK HAVA DÜNYAYI ETKİLİYOR

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün (WMO) İklim İzleme ve Politikalar Departmanı Müdürü Dr. Omar Baddour, "Sera gazı yoğunluğunun küresel sıcaklıkları artırmasıyla, sıcak hava dalgaları daha sık ve yoğun şekilde görülüyor" yorumunu yaptı.

Bingöl’de Kapalı 94 Köy Yolunda Çalışma Sürüyor Bingöl’de Kapalı 94 Köy Yolunda Çalışma Sürüyor

WMO'ya göre, sıcak hava dalgaları artık daha erken başlayıp daha geç sona eriyor ve bu durum insan hayatını tehlikeye sokan ve çevre üzerinde ciddi etkilere yol açan bir kriz halini alıyor.

İngiltere Meteoroloji Dairesi'nden iklim uzmanı Nikos Christidis, "İnsan kaynaklı iklim değişikliği olmasaydı, Haziran'da ABD'nin ve Kanada'nın batısında sıcaklık rekorları kırılması imkansızdı" değerlendirmesini yaptı. BBC-HABER MERKEZİ