‘Bingöl Okuyor’ projesi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney öğrencilerin açık alanda kitap okuma etkinliğine katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney ve İl MEM Yöneticileri Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bahçesinde öğrencilerin kitap okuma etkinliğine katıldılar. Bingöl Okuyor projesi kapsamında lise öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte İl Milli Eğitim Müdürü Güney kitap okumanın önemine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Kitap okumak kelime dağarcığını geliştirdiği ve dil becerilerini geliştir. Kapının dili nasıl açılmasını sağlarsa kitap okumak da dil becerilerimizi geliştirerek bize kapılar açar. Kitapla farklı dünyaların kapılarını aralar, bilmediğimiz şehirlerde gezeriz Her kitap ayrı bir dünyadır. Okumak bilinç dünyamızı zenginleştirir.”

Proje faaliyetleri arasında il merkezinde ve ilçelerde kitap okumanın önemine dikkat çekmek ve bu konuda yerel toplumda farkındalık uyandırmak için Kasım ve Nisan aylarında kurum amirlerinin ve öğrencilerin katılımıyla kamusal açık alanlarda toplu okuma etkinlikleri düzenlenmesi yer alıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen etkinlikte İl Milli Eğitim Müdürü Güney öğrencilerle okudukları kitaplara dair sohbet etti. Öğrencilere ne kadar kitap okuduklarını ve ne okuduklarını soran İl Milli Eğitim Müdürü Güney, yeni nesil soruları çözebilmeleri için okuma anlama becerilerinin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kitap okuma etkinliğine Okul Müdürü Hüseyin Budulgan ve Edebiyat Öğretmeni Burhanettin Esinti’nin eşlik ettiği TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi 9.sınıf öğrencileri katıldılar. Öğrenciler İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bahçesinde bulunan kamelyalarda güzel havada kitap okumanın keyfini çıkardılar.

İl Milli Eğitim Müdürünün yanı sıra Milli Eğitim Müdür yardımcısı Yusuf Tokuş ve Şube Müdürleri Muhittin Kaya, Muhittin Bulut, Fatih Erdim ve Mehmet Arslan da öğrencilerle  toplu okuma etkinliğine katıldılar.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Bingöl Okuyor” projesiyle il genelinde ilk ve orta dereceli okullardaki öğrencilerin kitap okuma alışkanlığının arttırılması hedefleniyor.  Öğrencilerin  akademik ve sosyokültürel gelişimlerine katkıda bulunulması ile ilimizin ulusal ve uluslararası sınavlarda akademik başarı grafiğinin yükseltilmesi de  projenin hedefleri arasında yer alıyor.

Dil Eğitimi Veren Robot Tasarladılar Dil Eğitimi Veren Robot Tasarladılar

Proje kapsamında il genelindeki tüm ilk ve orta dereceli okullarda kitap okuma saatleri gerçekleştiriliyor. Her dönem birer tane okur-yazar buluşması etkinliği ile 2022 Bahar döneminde ulusal çapta tanınan bir yazarın konuk edileceği geniş katılımlı bir imza ve söyleşi günü yapılması planlanıyor.

Projenin içerisinde Ayın Kitap Kurdu, Ayın En Çok Okuyan Okulu, Liseler Arası Bilgi Yarışması, sınıf ve okul kütüphanelerinin zenginleştirilmesi, liselerde okuma kulüplerinin kurulması, ve “Kitap Kardeşliği” etkinliğiyle köy okullarına kitap bağışlanması faaliyetleri bulunuyor.

Bingöl Okuyor projesinin sosyal medya farkındalık etkinlikleri ile okullardan başlayan ve tüm topluma yayılan bir okuma hamlesinin başlatılması hedefleniyor. Bu kapsamda tüm kademelerden koordinatör okulların katılımıyla gerçekleştirilen “1 Kitap Oku-Yorum” video çalışmaları büyük ilgi görüyor.

Bingöl Okuyor projesi Ekim ayı itibariyle başlatılmış olup 3 yıl boyunca sürdürülmesi planlanıyor. HABER MERKEZİ