Yazı Detayı
05 Şubat 2018 - Pazartesi 16:31
 
Bir Garip Bağışlama Hikayesi
Misafir Kalem - Halim CAV (İlahiyatçı)
halim_cav@hotmail.com
 
 

Geçenlerde bir arkadaş önemli bir konuda dert yakınıyordu. Özetle şöyle diyordu: “Geçen gün okuduğum bir yazıda Diyanet İşleri Başkanlığı organ bağışı-nakli için caizdir diyordu. Zaten önceden de niyetim vardı organlarımı bağışlamaya fakat bazı tereddütlerim de vardı. Bu fetvayı da okuyunca kalbim ve vicdanım tam ikna oldu ve vasiyet niteliğinde organlarımın bazlarını bağışlamaya karar verdim.

 

Verdiğim vermesine ama asıl sıkıntı şimdi başlıyor. Şöyle ki; bir vesileyle mahallemizin sağlık ocağına gitmiştim. Orada organlarımı bağışlamak için ne yapmam gerektiğini sordum. Bana şehir hastanesine başvuru yapmam gerektiğini söylediler. Malumunuz hastanelere ara sıra gerek kendi rahatsızlığımız gerek yakınlarımızın rahatsızlığı gerekse hasta ziyareti için hemen hepimiz gitmişizdir. Çocuğumun hastalığı için kadın doğum ve çocuk hastanesine gitmiştik. İşimiz itince gitmişken organ bağışı için başvuru alınıyorsa yapmak istedim. Oradaki görevli nöbetçi bir doktordan bu konu ile ilgili yardım istedim fakat kendisi ne yazık ki bu konuda bilgi sahibi olmadığını söyleyince biraz da şaşırdım doğrusu. Bir doktorun böyle alanı ile ilgili önemli bir husustan habersiz olması ilginç geldi doğrusu. Sağ olsun yine de bana yardımcı olmak için bilgisayarının internetine girerek araştırıp bana Diyarbakır kodlu bir telefon numarası verdi. Bu telefon numarasını ararsam yardımcı olacaklarını söyledi doktor arkadaş. İki gün boyunca çeşitli aralıklarla o numarayı aradım fakat açan olmadı. Sonra yine aradım ve nihayet biri açtı. “Organlarımı bağışlamak istiyorum efendim, Bingöl'den arıyorum. Bu numarayı internetten buldum, yardımcı olabilir misiniz”? diye sordum. Muhatap kişi ise bu numaranın son iki rakamını değiştirecek şekilde yeni bir numara verdi ama bu yeni numarayı da önceki gibi defalarca aramama rağmen maalesef cevap veren olmadı.

 

 Vazgeçtim mi? Hayır. Birkaç gün sonra Bingöl merkez Telekom karşısında kan verme standı kurmuştu Kızılay görevlileri. Gidip onlara danıştım bu hususta yardımcı olabilirler midiye ama nafile. “Beyefendi biz sadece kan alıyoruz” dediler. Biliyordum kan aldıklarını da belki bir yol gösterirler diye sormuştum. Yine de bana Sağlık Bakanlığı'nı aramamı söyleyip yardımcı olmaya çalıştılar. Vazgeçtim mi? Hayır.

 

Bir hasta ziyareti vesilesiyle yeni devlet hastanemize gitmiştim. Orada danışmada iki hanım kardeşimiz duruyordu. Onlara, organ bağışı için bir birim var mı burada, diye sordum. Onlar da bana ilk defa organlarını bağışlamak isteyen birini gördüklerini söyleyerek şaşkın bir şekilde üst katta böyle birbirinin olduğunu söylediler. Üst katta “organ bağışı” yazan odaya nihayet ulaşmıştım. Nihayet organlarımı bağışlamak için baş vuracaktım. Kapıyı çaldım, tekrar çaldım açan yok, kapı kapalı. Yan taraftan sordum, oradaki memur, görevlilerin bir iş için Elazığ'a gittiklerini daha sonra geleceklerini söyledi. Yine sonuç alamadım. Vazgeçtim mi Hayır.

 

Bir hafta sonra hastaneye çocuğumu kulak burun boğaz bölümüne götürdüm oradan bağışı odasına tekrar uğradım ama yine kapı kapalı, açan yok. Hastanenin gidenlerin dikkatini çekmiştir belki, organ bağışı için kampanya amaçlı camlarda neredeyse her katta onlarca afiş asılmıştır. Bağışa çağıran, teşvik eden, ikna etmeye çalışan afişler. Fakat üzerinde e-nabız.org internet adresinden başka da bir bilgi, bir numara, bir izahat yok. Yine  oradaki danışmanlara sorduğumda, bana yönetim katına inmemi, orada organ bağışı hemşiresinin olduğunu söylediler. İndim yönetim katına, girdiğim ilk iki oda bir sonrakine, bir sonraki ise başka bir odaya yönlendirdikten sonra alt tarafta bir tam tur attım, yine sonuç yok. Sanki soru sorduğum herkes bugün göreve yeni atanmış gibi, biri diğerinden bihaber. Vazgeçtim mi Hayır.

 

Bu sefer gerçekten iyice üzülmüş biraz da sinirlenmiştim. Tam turu tamamlamışken gözüme başhekim odası ilişti. Başhekim odasının kapısını çaldım maalesef kapalıydı. Hemen yan tarafta başhekim yardımcısı odası vardı. Kapısını çaldım, girdim. Başhekim yardımcımızın odasına girdiğimde iki kişi ile sanırım toplantı haindeydi ve bu yüzden meşgul olduğunu, acil değilse biraz beklememi söylediler. Yaklaşık on dakika bekledim. Bekledim beklemesine ama gelenler yine kapıyı çalıp içeri giriyor, işlerini gördükten sonra çıkıyorlardı. Ben hala bekliyordum. Nihayet girmeye karar verdim kendisi de bir şey demedi. Organ bağışı için muhatap bulamadığımı falan kısaca anlattım.

 

Başhekim yardımcınız bana yardımcı olacağını söyledi. Afişlerin olduğunu ancak işle ilgilenen herhangi birinin olmadığını söylediğimde, onların üzerinde herhangi bir telefon numarası yok mu? diye sordu. Ben de yok dedim. Üst kattaki bir birimdeki hemşireyi arayıp bana yardımcı olmalarını ve afişlerin üzerine hemen telefon numarası eklenmesini söylediler sağ olsunlar. Talimat sonrasında yukarı çıktığımda iki personel beni bekliyordu. Aslında bu iş ile ilgilenen kişilerin kendileri olmadığını söylediler. İlgililerin şu anda olmadığını ama yine de bana organ nakli formu doldurtacaklarını söylediler.

 

Nihayet organ bağışı için ilgili formu verdiler. Formda böbreklerimi, akciğerimi, karaciğerimi, korneamı ve pankreasımı bağışladığıma dair kutucukları işaretledim ve yaklaşık iki hafta sonra cep telefonuma gelen mesaj ile bu bağışın ilgili birimlerde kayıt altına alındığı öğrendim.

 

 Nihayet bağışlamıştım organlarımı ama demem o ki organ bağışlayan bir kimse bu durumlara düşebiliyorsa, organ bekleyen bir kimse kim bilir ne sıkıntılarla karşılaşmaktadır? Düşünmek bile istemiyorum. Anladım ki bazı işler bazı yerlerde afiş ve billboardlardan öteye gitmiyor. Eminim ki Sağlık Bakanlığı gerekli ciddiyet ve hassasiyeti gösterirse, organ bağışçıları kat kat artacaktır. Sağlık Bakanlığı organ bağışı grupları kursa ve bunlar arasında psikologlar, din adamları gibi etkili ve ikna kabiliyeti yüksek kimseler bulunsa bağışçı sayısı onlarca kat artacaktır. Organlarını bağışlamak isteyenler için organ bağışı hattı, veya bir cep telefonu gibi, arar aramaz aracısız ulaşabilecekleri bir iletişim mekanizması olmalı.

 

Değerli okuyucularımız, organlarımız zaten toprak olup gitmeyecek mi? Zaten böceklerin, yılanların ve  çeşitli haşeratın  yiyeceği olmayacak mı? Madem hem din hem hukuk hem de tıp bunu mümkün ve faydalı görüyor o halde neden organlarımızı toprağın altında çürümeye terk ediyoruz? Bir insana hayat vermekten daha değerli ne olabilir ki? Biraz empati yapın göreceksiniz ki organ bağışı için onlarca sebebimiz olacak. Gün gelir organ bekleyen siz veya en sevdiğiniz biri de olabilir. Bu konuyu bazı ortamlarda gerekçeleriyle ortaya koyduğumuzda insanların hemen fikir değiştirip bağış yoluna gideceğini söylediklerine şahit oluyoruz. Dini hassasiyetleri olan dostlarımız için ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organ nakli hususundaki fetvasını aynen aktarıyorum.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu daha önceki kararlarının yanı sıra 03.03. 1980 tarih ve 396/13 sayılı kararı ile, belli şartların bulunması halinde ölüden diriye organ naklinin câiz olduğuna fetva vermiştir. Aynı şekilde Kuveyt Evkaf ve Din İşleri Başkanlığı’na bağlı Fetva Kurulu’nun 24. 12. 1979 tarih ve 132/79 sayılı, 14.09.1981 tarih ve 87/81 sayılı kararları ile, Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren Dünya İslâm Birliği’ne bağlı Fıkıh Akademisi’nin ve Mısır’daki Ezher Fetva Kurulu’nun kararları ve İslâm Konferansı Teşkilâtı’na bağlı İslâm Fıkıh Akademisi’nin 11.02.1988 tarih ve 4/1 sayılı kararı da bu yönde olup, bu kararda ölüden organ nakli belli şartlarla câiz görülmektedir. Çağdaş İslâm bilginlerinin büyük bir kısmı da ferdî olarak bu paralelde fetva vermiştir.

Yukarıda işaret edilen kurullar ve şahıslar, ölüden diriye organ naklinin câiz olabilmesi için şu şartların bulunması gerektiğini belirtirler:

1. Organ naklinde zaruretin bulunması,

2. Konunun uzmanlarında hastanın bu tedavi ile iyileşeceğine dair güçlü bir kanaatin oluşmuş bulunması,

3. Ölümünden önce kendisinin veya ölümünden sonra mirasçılarının onayının alınmış olması,

4.Tıbbî ve hukukî ölümün kesinleşmiş olması,

5. Organın bir ücret ve menfaat karşılığında verilmemiş olması,

6. Alıcının da buna razı olması.

 

Bu fetvanın dinî dayanağı olarak yukarıda zikredilen deliller, özellikle “Kim bir insana hayat verirse, bütün insanlara hayat vermiş gibidir” (el- Mâide 5/32) ve “İyilik ve takva üzere yardımlaşınız” (el-Mâide 5/2) mealindeki ayetler ile yardımlaşmayı, dayanışmayı, fedakârlığı, zararı önleyip faydalıyı hâkim kılmayı emir ve tavsiye eden hadisler gösterilmektedir.

(DİB İlmihali  2. Cilt sayfa 168-170 )

 

Selam ile… 

 
Etiketler: Bir, Garip, Bağışlama, Hikayesi,
Yorumlar
Anketler
REFERANDUMDA HANGİ OYU KULLANACAKSINİZ?
Ulusal Gazeteler
Gazeteniz
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
2
Galatasaray
44
47
6
2
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
10
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
11
Bursaspor
27
31
9
6
7
22
12
Akhisarspor
27
28
9
6
7
22
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Özlü Sözler
İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Bingöl Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 2

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 3

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 4

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı Haber Scripti Haber Sistemi Haber Paketleri